czyli gdzie i na jakich warunkach można ją odprawić
Prawdopodobnie każde ze świeżo upieczonych małżonków chciałoby, aby właśnie w ten sposób wspominać ich uroczystość zaślubin. Jednak czy aby na pewno o tym myślą? Przecież niejednokrotnie ich plany, starania i działania skupiają się głównie na stylizacji wesela, zaś ślub schodzi na drugi plan, mimo, że to właśnie ten sakrament jest dla Młodej Pary najważniejszy, bo wesele to wiadomo, jest przecież dla gości A więc ślub. Można „to” zrobić na kilka sposobów. Mniej lub bardziej kreatywnie, lecz zawsze z tym samym skutkiem, czyli wymownym „yes, I do” na finishu. Zatem, spośród jakich opcji możemy wybierać?
Jeszcze do niedawna, najbardziej popularną formą wstąpienia w związek małżeński był tak zwany ślub konkordatowy, którego formuła, wprowadzona w 1998 roku, pozwala na uniknięcie oddzielnej uroczystości w USC. Taki ślub to jednocześnie akt prawny i sakrament, dzięki czemu unikamy zbędnych formalności związanych ze ślubem cywilnym. Tym samym zaoszczędzić możemy nie tylko czas, ale i pieniądze, choć wizja dwóch sukienek ślubnych wcale nie wydaje się być taka zła.
Wróćmy jednak do tematu samej ceremonii, która towarzyszy opcji konkordatowej, czyli uroczystości w kościele. Czas sprawić tą uroczystość niezapomnianą, zgodną z Waszym wyobrażeniem o niej i stylistyką, która jest najbliższa sercom przyszłych małżonków. Ślub w kościele oznacza bardzo uroczystą oprawę wydarzenia, wiąże się również z poważniejszymi konsekwencjami – składając przysięgę zobowiązujemy się wytrwać w związku małżeńskim przez całe życie. Poza skutkami cywilno-prawnymi ma również charakter świętego sakramentu. Według tradycji ceremonia powinna odbyć się w parafii rodzinnej Panny Młodej. W praktyce możecie sobie wybrać każde miejsce jakie chcecie, musicie dostarczyć jedynie licencję z parafii rodzinnej, czyli zgodę na ślub w wybranym przez Was kościele. Aby przystąpić do ślubu kościelnego należy mieć przyjęte wcześniejsze sakramenty kościelne - Chrzest Święty, Komunię Świętą oraz Bierzmowanie, a także odbyć kurs nauk przedmałżeńskich.
W kościele katolickim spisywany jest także protokół przedślubny oraz 3 miesiące przed ślubem ogłaszane są zapowiedzi.
Kolejną formą zawarcia związku małżeńskiego jest ślub udzielany przez kierownika Urzędu Stanu Cywilnego lub konsula, czyli tak zwany cywilny. Z prawnego punktu widzenia, to najważniejszy spośród ślubów. Dzięki przemyślanej stylistyce może to być uroczystość niezwykle elegancka, niepozbawiona klasy i szyku. Dopasowane dekoracje, dobrane do wystroju wnętrza, oprawa muzyczna idealnie współgrająca z miejscem zaślubin, stworzą kompletne tło dla Waszego dnia.
Od 2015 roku śluby cywilne mogą być również udzielane poza urzędem, co otworzyło szereg możliwości ze szczególnym naciskiem na uroczystości organizowane w plenerze. Należy jednak pamiętać, by wybrana lokalizacja była miejscem godnym i bezpiecznym dla zgromadzonych osób. Oprócz tego, hulaj dusza. Malownicze widoki, promienie wiosennego czy letniego słońca, a może romantycznie opadające liście jesienią. Wasz wybór. Ceremonia w plenerze do ogromne pole do popisu dla florystów i dekoratorów ślubnych, choć czasem i minimalizm jest wskazany, bo już samo łono natury „robi robotę”.
Ostatnia z ceremonii, której przebieg to swoiste przedstawienie z parą głównych aktorów, to ślub humanistyczny. Ceremonia, w której sakramentu małżeństwa udziela Mistrz Ceremonii. To osoba świecka, nie będąca przedstawicielem USC, dlatego w świetle prawa, ślub ten nie jest ważny, ale przecież, to nie o to w tym przypadku chodzi. Wracając do tematu samej ceremonii, ogromną zaletą jest fakt, iż to Para Młoda ma całkowity wpływ na jej przebieg. Dowolnie decydują o miejscu zaślubin, a także o treści przysięgi. Idealnie dobierając oprawę muzyczną oraz dekoracje koncentrują się tylko na swoich pragnieniach, a nie na wymogach ślubu zawieranego w kościele czy wytycznych ceremonii w urzędzie. Taki ślub to wydarzenie niepowtarzalne i wyjątkowe.
komentarze
Super artykuł, od razu mam pełno pomysłów gdzie można zrobić ceremonię ślubu bo chciałabym nie w kościele a jakimś pięknym miejscu w naturze! Dzięki!Monika
Warto informować, że ślub może być nie tylko w kościele albo urzędzie jako fotografka kocham robić reportaże ślubne z takich niezwykłych miejsc!Światłoczuła
Miałam humanistyczny ślub w plenerze i było najpiękniej!Ola
napisz co sądzisz o artykule