Drugie życie bukietu ślubnego

czyli wszystko, co chcesz wiedzieć o konserwacji kwiatów ślubnych

Bukiet ślubny to najpiękniejszy świadek najważniejszych życiowych chwil. Nie bez powodu panna młoda trzyma go w dłoniach przez całą uroczystość zaślubin (wypuszczając jedynie na moment, by wsunąć na palec ślubną obrączkę). To właśnie tym kwiatom oddaje wszystkie swoje emocje. To one przyjmują łzy wzruszenia, wysłuchują dziesiątek dobrych życzeń, towarzyszą parze na niemal każdej fotografii. A potem… spektakularnie więdną i trafiają do kosza.

A gdybym Ci powiedziała, że tak już nie musi być? Że Twoje kwiaty mogą zostać z tobą na długo? Na całe lata? Zamknięte między dwiema taflami szkła, każdego poranka będą przypominać Ci o tym, co ważne. O miłości. O przyjaźni. O wielkiej życiowej przygodzie, której są świadkiem.

 - Drugie życie bukietu ślubnego fot.


WEHIKUŁ CZASU

Sztuka konserwacji bukietów ślubnych przywędrowała do nas zza wielkiej wody. W USA przygotowujące się do ślubu kobiety, zastanawiają się zwykle nie, czy zachować swój bukiet ślubny (bo to nie podlega rozważaniom), tylko jaką metodę konserwacji wybrać. To świadczy o ogromnej popularności konserwacji kwiatów. I nie ma w tym nic dziwnego. Drugie życie bukietu jest bowiem tak samo istotne jak to pierwsze. W dowolnym momencie potrafi przenieść nas w czasie do najpiękniejszych momentów z dnia ślubu. Oprawiony w drewno lub cynę bukiet budzi najlepsze wspomnienia, a jednocześnie stanowi wyjątkową ozdobę pomieszczenia, w którym się znajduje. Konserwacja bukietów ślubnych to doskonały wehikuł czasu do najbardziej sentymentalnych chwil.

 - Drugie życie bukietu ślubnego fot.


JAK WINO

Lubię porównywać obraz ze ślubnych kwiatów do miłości małżonków. Bo uprasowane kwiaty z biegiem lat zmieniają się tak samo jak zmienia się miłość między dwiema osobami. Kwiaty są materiałem całkowicie naturalnym, dlatego upływający czas będzie (zależnie od warunków, w których będą przebywać) wpływał na ich wygląd. I tak  jak miłość, będą dojrzewać i zmieniać swoje odcienie. Niezmienne pozostaną dwie rzeczy – ich naturalne piękno i niesłabnąca wartość sentymentalna. Jest jeszcze drugie porównanie, które bardzo lubię - kwiaty zamknięte w ramie są jak wino. Czym starsze, tym lepsze. Obserwowanie kwiatów za szkłem może być niezwykle pasjonującym doświadczeniem. Światło słoneczne zmienia bowiem ich wygląd zależnie od kąta padania i intensywności promieni. Przechodząc z lewej na prawą stronę obrazu (i odwrotnie) będziemy odkrywać kolejne niuanse, delikatną strukturę płatków i liści. Dostrzeżemy, że obraz zmienia się nie tylko pod wpływem upływającego czasu, ale też warunków panujących w pomieszczeniu.

 - Drugie życie bukietu ślubnego fot.


JAK TO SIĘ ROBI?

Aby bukiet ślubny uprasował się najpiękniej, powinien trafić do konserwacji jak najszybciej po uroczystości. Następnie bukiet jest rozkładany na części pierwsze i umieszczany warstwowo w tradycyjnych drewnianych prasach. Konserwator kwiatów dogląda ich z czułością, by wysuszyły się jak najlepiej. Kwiaty przez długie tygodnie leżakują w odpowiednich warunkach, by finalnie trafić na taflę szkła i wrócić do swojego domu. To dla właścicielki bukietu zawsze bardzo emocjonujący moment, któremu często towarzyszą łzy wzruszenia. Oto po miesiącach rozłąki w te same ręce trafia najpiękniejszy świadek wyjątkowych życiowych chwil. Czy można wyobrazić sobie bardziej sentymentalną ślubną pamiątkę?

 - Drugie życie bukietu ślubnego fot.

Paulina Skiba

Prasowane Kwiatki

Nazywam się Paulina i jestem konserwatorką bukietów ślubnych. Od 2022 r. tworzę markę Prasowane Kwiatki Studio, w ramach której – oprócz kwiatów - zamykam za szkłem najpiękniejsze życiowe wspomnienia. W 2023 r. przyjęłam siedemdziesiąt bukietów ślubnych, które zdobią wnętrza domów w Polsce i za granicami kraju. Prasowanie kwiatów jest moją wielką pasją. W pracę z bukietami wkładam całe serce. Jeśli chcesz zachować swoje wyjątkowe kwiaty, zapraszam do rezerwacji terminu konserwacji na ten rok.

komentarze

napisz co sądzisz o artykule


wyślij komentarz

przeczytaj inne porady ślubne

wróć do porad ślubnych
offwedding targi

Kontakt z Off Wedding


facebookfacebook.com/offwedding
instagram@offwedding.targislubne
mailbe@offwedding.pl
phone+48 507 572 820