uroczysta, symboliczna ceremonia małżeństwa
W ostatnich latach w Polsce zyskuje ogromną popularność. W Wielkiej Brytanii obecnie, ślubów humanistycznych jest już udzielanych więcej niż ślubów w obrządku katolickim. Jaki to dokładnie ślub i dla kogo będzie najodpowiedniejszą formą zawarcia małżeństwa?
Ślub humanistyczny to uroczysta ceremonia, nie posiadająca mocy prawnej, ale posiadająca wartość symboliczną i społeczną dla Młodej Pary. Jego status jest podobny do ślubów wyznaniowych, tylko nie łączy się z żadną religią, a skupia na Parze Młodej i relacji dwojga osób. Co jest dość często zauważane, śluby humanistyczne mają atmosferę większej radości. Może to brak oficjalnych sformuowań typowych dla ślubu cywilnego, może brak majestatu i powagi jaką narzucają kościelne mury, ale dzięki tej swobodzie i luzowi, zarówno Pary Młode, jak i goście pozwalają sobie na okazywanie większych emocji, uśmiechu i widocznej radości.
Ślub humanistyczny jest idealnym rozwiązaniem dla par, które:
- nie są związane z żadną religią, ale chciałyby podkreślić zawarcie małżeństwa bardziej uroczystą formą, niż sam ślub cywilny
- par międzynarodowych czy różnego wyznania, które chcą uniknąć formalności religino prawnych, a ślub jest im potrzebny głównie, aby uczcić swój związek i wspólnie świętować z najbliższymi
- par LGBTQ+, które według obowiązującego w Polsce prawa nie mogą zawrzeć ślubu cywilnego
- wszystkich tych, którzy marzą o pięknej, wzruszającej, zindywidualizowanej ceremonii według własnego scenariusza i w dowolnie wybranym miejscu i czasie.
Każdy może być zupełnie inny. To właśnie najpiękniejsze w tych ceremoniach, że mogą być zaskakujące, niepowtarzalne, unikatowe. Miejsce ślubu może być dowolne, często wybór pada na plenerowe lokalizacje, takie jak polana, brzeg jeziora, las, łąka, itd. Ale mogą to być również industrialne hale, sale gdzie odbywać będzie się wesele, może to być również Wasz dom czy inne ulubione miejsce. Podobnie z porą ślubu, nie ma oraniczeń, może być malowniczy zachód słońca lub nawet pora wieczorna czy nocna.
Osobą, która prowadzi ślub humanistyczny jest zazwyczaj celebrant / celebrantka, zwany też mistrzem lub mistrzynią ceremonii. Scenariusz ślubu może być mniej lub bardziej rozbudowany - celebrant może przedstawić historię pary, opowiedzieć anegdotki, ale może też oddać większość głosu parze, która odczyta sobie własne przysięgi, lub zaprosi gości czy świadków do krótkiej przemowy. Można przy tym ślubie uwzględnić dodatkowe romantyczne tradycje, takie jak wspólne zapalenie świecy, odegranie ulubionej muzyki, a najlepiej coś zupełnie indywidualnego i nowego, czego nikt jeszcze nie robił.
Przysięga podczas ślubu humanistycznego jest najbardziej wzruszającym momentem, podobnie jak podczas innych rodzajów ślubów, ale dzięki temu, że jest w bardzo osobistej formie, za każdym razem robi ogromne wrażenie. Może mieć elementy zabawne, czasem podniosłe, najczęściej przepełnione czułością i miłością. Przysięga może być odczytywana z kartek, ale może też być mówiona z pamięci. A jeśli para mcno się stresuje, można też prosić celebranta o pomoc i odczytywanie przysięgi podczas jej składania.
Ślub humaninstyczny może też odbywać się bez osoby prowadzącej ceremonię. Para Młoda może powiedzieć sobie przysięgę i wymienić obrączkami, tylko we dwoje. A czasem można jako celebranta wybrać kogoś z bliskich Wam osób, będzie wtedy również bardziej rodzinnie i niepowtarzalnie.
Jeśli jednocześnie chcecie również sformalizować ślub cywilny, nic nie stoi na przeszkodzie aby połączyć go w jednej ceremonii ze ślubem humanistycznym. Najpierw możecie sobie złożyć własne przysięgi, a potem poprosić o wkroczenie urzędnika Stanu Cywilnego, który odczyta oficjalne formułki i podpiszecie dokumenty. Lub możecie rozpocząć od ślubu cywilnego, a potem celebrant wygłosi przemowę lub poprosi Was o powiedzenie sobie własnych słów.
Forma ślubu humanistycznego pozwala na bardzo duże możliwości realizacji własnych marzeń o dniu ślubu. A co najważniejsze, podkreśla piękno miłości i czułości między dwojgiem kochających się osób. Życzymy wszystkim zakochanym odwagi w wyrażaniu swoich uczuć i pokazywaniu ich światu.
komentarze
napisz co sądzisz o artykule