Ślub w alternatywnym stylu.

A wiesz, że można to zrobić inaczej?

Kwiaty, biała suknia z welonem, złote obrączki - tak wyobrażamy sobie ślub. Nic w tym dziwnego, w końcu biel dla panny młodej utarła się na dobre i w ofercie sukni ślubnych również znajdziemy przeróżne odcienie bieli. Pan młody? Granatowy garnitur, biała koszula, krawat lub mucha. Pięknie wystrojony kościół, sala weselna pełna elegancji i dekoracji w najmodniejszych barwach, ale też bez przesadnego przepychu.

 - Ślub w alternatywnym stylu. fot.


A co, jeśli Ci powiem, że można inaczej?

Kiedy myślę o moim ślubie, wyobrażam go sobie na jesień, z mnóstwem świec, dyń, suszonych kwiatów i sezonowych dekoracji. Do tego czarna suknia, bo czerń to mój kolor, a klasyczna biel, choć ma swój niewątpliwy urok i symbolikę, niekoniecznie sprawdzi się w moim przypadku. Takie nieszablonowe rozwiązania można spotkać częściej zagranicą, jednak w Polsce też powoli pojawiają się pary, które decydują się na alternatywny ślub.

Dla niektórych nie do pomyślenia, dla innych inna opcja nie wejdzie w grę - ślub w klimacie gotyckim, rockowym, alternatywnym - takie śluby się dzieją! I wy również możecie taki zorganizować, jeśli jest to waszym marzeniem.

Ślub to WASZ wyjątkowy dzień i warto wtedy pokazać to, jacy jesteście. Brzmi jak banał, a jednak nie zawsze jest to takie proste, jak się okazuje.

 - Ślub w alternatywnym stylu. fot.


Dlaczego tak wiele par boi się postawić na nietypowe, alternatywne wesele?

Myślę, że pary wciąż boją się wyjść poza szereg i spróbować zrobić coś inaczej. Śluby i wesela od lat mają pewien schemat, do którego jesteśmy przyzwyczajeni - a niektórzy wręcz nie wyobrażają sobie aby było inaczej. Szczególnie starsze pokolenie może być zaskoczone, ale w moim odczuciu w tym właśnie tkwi cały urok, by ceremonia i zabawa weselna były różnorodne i bardziej indywidualne. To się zmienia - tak jak odchodzi się od długich oczepin i tortu o północy, tak sam styl i estetyka bywają naprawdę barwne i oryginalne, ale do tego trzeba po prostu odwagi!

Fotografia ślubna urzekła mnie dopiero w momencie, gdy dostrzegłam jak odmienne mogą być obecnie śluby, jak pięknie i z gustem przeprowadzone, bez odhaczania “obowiązkowych” punktów na siłę, bo “każdy tak robi”. Ślub w plenerze? Ceremonia humanistyczna w środku lasu? Wesele bez disco polo? Czarno-złote dekoracje? A może lekko Halloweenowy styl?

 - Ślub w alternatywnym stylu. fot.


Zeszłej jesieni wpadłam na pomysł sesji zdjęciowej, która byłaby inspiracją dla par młodych. Chciałam jednocześnie pokazać estetykę w klimacie, który spodobałby się alternatywnym parom.
Nasza sesja powstała we współpracy z Olą i Hubertem, którzy są parą, a także dzięki Oldze z Plenerki, która zadbała o detale i dekoracje. Strój dla Aleksandry udostępniłam z własnej szafy - już od dawna chciałam wykorzystać ten komplet - czarna ślubna spódnica i czarne body z żebrami, które nawiązały do zbliżającego się Halloween, ale również do gotyckiego stylu. Hubert natomiast wybrał ubrania ze swojej szafy. Uznaliśmy, że w tej stylistyce ramoneska świetnie się sprawdzi zamiast klasycznej marynarki.

 - Ślub w alternatywnym stylu. fot.


Strój modela nie jest formalny, ale nie zawsze taki musi być! I to jest najpiękniejsze, że ślub może być dokładnie taki, jak wy - nawet, jeśli to oznacza brak krawata, Vansy i skórzaną kurtkę. I taki ślub również miałam okazję fotografować, gdzie pan młody miał na sobie śnieżnobiałe Vansy, a w tym sezonie widziałam u młodego kolorowe Air Force’y i włosy pofarbowane w cętki i to do ślubu kościelnego. Można! I nie tylko panna młoda może odważyć się na większą ekstrawagancję.

 - Ślub w alternatywnym stylu. fot.


Czarna suknia ślubna? A może kolorowa?

Tak jak wspominałam na początku - w Polsce wciąż jest to kontrowersyjne, aby panna młoda brała ślub w sukni w kolorach lub czerni. Czerń ponadto w naszej kulturze kojarzy się z żałobą, smutkiem, co powstrzymuje czasem nawet gości przed wybraniem tego koloru na czyjś ślub. Ograniczając się do takich skojarzeń, zapominamy, że czerń to klasyka i elegancja. Jest też cała gama kolorów do wykorzystania przy sukni ślubnej, wiele salonów sukien ślubnych oferuje takie alternatywy! Również nietypowe fasony czy wzory, jak np. gwiazdki czy haftowane na kolorowo welony.

 - Ślub w alternatywnym stylu. fot.


Dlaczego jest to takie ważne? To tylko kolor i dekoracje!

Oczywiście - kolorystyka dekoracji czy strojów pary młodej nie są najważniejszym w ślubie. Tak naprawdę w ślubie najważniejsza jest sama ceremonia i przysięga - wszystko pozostałe to miłe dodatki, które mają uczynić ten moment bardziej wyjątkowym. Czy można wziąć ślub bez dekoracji? Pewnie, że można! Można też iść do urzędu z samymi świadkami i ślub będzie równie ważny. Można też spełnić swoją wizję i zrealizować ślub swoich marzeń, bo w końcu kto wam zabroni? :)

 - Ślub w alternatywnym stylu. fot.


Rodzina pary młodej często zapomina, że młodzi mają swoje preferencje, styl i gust.
Ślub, na którym mieliby na siłę włożyć coś, w czym nie czują się dobrze, czy też organizować zabawy i atrakcje, które są sprzeczne z ich stylem bycia, będzie dla pary młodej tylko męczarnią. Są różne podejścia dotyczące tego, dla kogo organizuje się ślub - tj. czy para młoda robi go dla siebie, czy dla gości. Moim zdaniem, jest trochę po środku, jednak dbając o komfort gości, nie możemy robić tego kosztem swojego dobrostanu. Tak samo ważne jest, aby wziąć pod uwagę gości, których zapraszamy, a nie robić wszystkiego wyłącznie pod siebie. Pewne rzeczy jednak nie powinny podchodzić pod żadne kompromisy i dla mnie są to właśnie aspekty związane z ubiorem czy dekoracjami podczas ślubu i wesela.

 - Ślub w alternatywnym stylu. fot.


Kochani - bądźcie po prostu sobą! Wasi bliscy kochają was właśnie takimi, a własny ślub warto spędzać z tymi, którzy będą was wyłącznie wspierać i życzyć wam wszystkiego dobrego. To najradośniejszy dzień w życiu i taki powinien być, bez przesadnego stresu i na pewno bez żalu, że zrobiło się wbrew sobie. Róbcie tak, aby wspominać wasz ślub z radością i abyście bawili się tego dnia najwspanialej :)

Osoby biorące udział w sesji:
https://www.instagram.com/morkerra/
https://www.instagram.com/hubertwiecek/
https://www.instagram.com/plenerki/

Martyna Kawka

kawka.fotografia

Jestem Martyna i fotografuję śluby oraz sesje pełne miłości. Prywatnie od zawsze uwielbiam alternatywne klimaty w muzyce, sztuce i ubiorze oraz cenię sobie wolność w kwestii ekspresji samej siebie. Z tego względu świetnie odnajduję się w alternatywnych ślubach i z przyjemnością fotografuję nieszablonowe pary, choć w moim sercu jest też sporo miejsca na śluby w stylu boho. Uwielbiam zachody słońca w ciepłe dni i klimat jak z dawnych lat. W mojej pracy najważniejsi są dla mnie zawsze ludzie i ich emocje, dlatego stawiam na autentyczność. Przy mnie możesz być po prostu sobą :) Działam głównie w Warszawie, ale z chęcią dojadę w inne zakątki Polski i świata.

komentarze

napisz co sądzisz o artykule


wyślij komentarz

przeczytaj inne porady ślubne

wróć do porad ślubnych
offwedding targi

Kontakt z Off Wedding


facebookfacebook.com/offwedding
instagram@offwedding.targislubne
mailbe@offwedding.pl
phone+48 507 572 820