Weselne oszczędności w czasach drożyzny

Zobacz na czym można, a na czym nie warto oszczędzać przy organizacji Waszego ślubu.

Dniu ślubu i wesela, w którym główną rolę powinny grać wzniosłe chwile i duchowe uniesienia, często towarzyszy troska finansowa. Zazwyczaj, swój początek ma już na etapie inicjacji planowania, jeszcze przed przystąpieniem do prac organizacyjnych. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu nierzadko bywa tak, że wyprawiana uroczystość, trwająca jedną noc pochłania oszczędności życia lub nawet wymaga zadłużenia. Momentami, kwestia budżetu przesłania pierwotny sens i kwintesencję całego dnia. Ustępują one nerwom i presji finansowej. Nie można zaprzeczyć, że organizacja wesela to duży wydatek dla każdej Pary Młodej i zachowanie balansu między ceną, a jakością to niewątpliwie trudne wyzwanie.

 - Weselne oszczędności w czasach drożyzny fot.


Jednak, czy da się zorganizować wymarzone wesele ze skromnym budżetem? Wiele osób powie, że tak. Teoretycznie będą miały rację, ale czy efekt ten będzie spełnieniem oczekiwań o weselu idealnym? Inni powiedzą, że nie, ale czy w takim razie jest sens w ogóle je organizować? Pomimo tego, jakiej odpowiedzi udzielimy na te pytania, zawsze można dołożyć starań, aby kwestia ta nie była zerojedynkową. Niezależnie od stanu majątkowego każda Para Młoda ma swoje ślubne marzenia, które chciałaby zrealizować. W końcu taki dzień już więcej się nie powtórzy. Oczywiście nie ma złotej recepty, która powie jak przy ograniczonym budżecie zorganizować wesele idealne.
Istnieje jednak kilka zagadnień, na które, moim zdaniem, warto zwrócić uwagę:

1. Budżet.

Ustalenie górnej granicy i stała weryfikacja bieżącej sytuacji to czynność wyjściowa przy organizacji wesela. Organizacja wesela nie ma górnej granicy w kwestii budżetu. Dlatego warto samemu taką ustalić. Bez jasno określonego planu i swoich możliwości finansowych, w pewnym momencie może okazać się, że wydatki Was przytłoczą.

2. Oferta lokalu na przyjęcie weselne.

Dokładna analiza oferty to podstawowa czynność, jaką należy zrobić. Brzmi to bardzo prozaicznie. Natomiast, oprócz cen „za talerzyk” istotne są pozostałe elementy, zawarte w cenie. Warto wypunktować sobie co, oprócz posiłków składa się na podaną cenę. Istnieją lokale, które w cenę mają już wliczony alkohol! Brak potrzeby dokupowania dodatkowego alkoholu to duża oszczędność. Zwłaszcza, że najczęściej kupując własny, Pary narażają się na dodatkowe opłaty w postaci korkowego. Właśnie…dodatkowe opłaty…to także istotna kwestia, którą należy dobrze zweryfikować. Może okazać się, że nie każdy obiekt życzy sobie np. opłatę tortową (koszt przechowania i serwisu tortu weselnego).

3. Stawiajcie na szczerość.

Szczera rozmowa z podwykonawcami to klucz do uzyskania jakościowych usług. Gdy macie do czynienia z profesjonalistami w swoim fachu, mówcie prawdę i realnie przedstawiajcie swoją sytuację. Otwarcie powiedzcie o swoim budżecie i kwocie, jaką jesteście w stanie przeznaczyć na dany element uroczystości. Pomoże to usługodawcy dobrać jakościową usługę/produkt pod Wasz budżet i zaproponować możliwe rozwiązania oraz pomysły.

 - Weselne oszczędności w czasach drożyzny fot.


4. Dekoracje.

Nieskończoność możliwości, która może pochłonąć sporą część Waszego budżetu to dekoracje. Decydując się na wesele w danym stylu, warto, w czasie poszukiwań obiektu, zwrócić uwagę na jego styl. Dzięki temu, nie będzie potrzebował on nadmiernych dekoracji, żeby stał się Waszym wymarzonym. Istnieje wiele pięknych miejsc, które robią piorunujące wrażenie same w sobie. Niewielka, symboliczna dekoracja zrobi tam robotę. Trudne, a już na pewno kosztowne będzie przemienienie sali galamour w rustykalną stodołę.

5. Suknia ślubna z drugiej ręki?

Dla wielu Panien Młodych suknia ślubna to bardzo osobista rzecz. Jednak, podobnie wiele z nich, po weselu ma dylemat, co z nią zrobić. Niezależnie od podejścia i emocjonalnego przywiązania, zazwyczaj jest to strój jednorazowy. Nie musi tak być. Obecnie istnieje wiele miejsc, gdzie można kupić lub nawet wypożyczyć suknię z drugiej ręki. Jest to nie tylko oszczędność dla Młodej Pary, ale także mały, ekologiczny gest dla Ziemi. W salonach z sukniami używanymi można znaleźć prawdziwą perełkę i „złapać” markową kreację, która pierwotną cenę miała czterokrotnie wyższą. Miejsca te szczególnie dbają o jakość i często służą profesjonalną pomocą w wyborze. Uważam, że jest to opcja godna rozważenia.

6. Nie ulegajcie presji otoczenia.

„Widziałam to w Internecie, więc ja też tak chcę.” Realizacje widziane na portalach społecznościowych to często realizacje z ogromnymi budżetami. Porównywanie się z internetowymi (iluzorycznymi) ideałami często prowadzi do ponadprogramowych wydatków. Oryginalność, kameralność i intymność mogą dać lepszy efekt końcowy niż gonienie wiecznie uciekającego zajączka w postaci weselnych trendów. Zawsze może być lepiej i więcej, ale czy wtedy to będzie naprawdę Wasze? Nie zapomnijcie co i kto jest najważniejsze tego Dnia. Pamiętajcie o uczuciach, jakie powinny Wam towarzyszyć i o sobie samych. Takie podejście przy organizacji przyjęcia weselnego pomaga w jego duchowym przeżyciu, a nie wiąże się jedynie z materialnymi troskami. Pozwólcie sobie zatrzymać się na chwilę, spójrzcie sobie w oczy i odpowiedzcie na pytanie, dlaczego to robicie.

 - Weselne oszczędności w czasach drożyzny fot.


Organizacja uroczystości ślubu i przyjęcia weselnego to piękny i jednocześnie trudny czas. Warto dobrze przemyśleć i rozplanować swoje działania, aby nie zgubić się w szale weselnych wydatków. Polecam także konsultacje, przed przystąpieniem do prac organizacyjnych, z kimś doświadczonym już w temacie ślubów. Może macie wśród znajomych, nowożeńców, którzy podpowiedzą Wam na co przeznaczyli najwięcej pieniędzy organizując swoje wesele…lub namiary na zaufanego wedding plannera, który zaopiekuje się Wami i pomoże skutecznie zarządzać finansami w zakresie Waszego budżetu…?
Na pewno jednak nie warto oszczędzać na wspomnieniach. Fotografie i album ślubny docenicie jeszcze bardziej z biegiem czasu.

Alina Sieroń

Ideal Wedding

Organizacja ślubów i wesel to moja wielka pasja, którą odkryłam pomagając w ślubnych przygotowaniach wśród mojej rodziny i przyjaciół. Odnalazłam w tym swój wymarzony zawód. Jako certyfikowana wedding plannerka w profesjonalny sposób pomagam Młodym Parom spełnić marzenia o ślubie idealnym. Prywatnie jestem pozytywnie nastawioną osobą, z realistycznym podejściem do życia, która wierzy, że nie ma rzeczy niemożliwych. Jestem absolwentką filologii włoskiej na Uniwersytecie Łódzkim. Posiadam także wykształcenie z zakresu nauk o zarządzaniu. Połącznie obu tych kierunków sprawia, że zdobyłam wiedzę teoretyczną i praktyczną o kulturze, zarządzaniu oraz sprawnym organizowaniu wydarzeń z dużą otwartością na nowości, ale z poszanowaniem dla tradycji. Komunikatywnie posługuję się językiem włoskim, jestem otwarta na ludzi i szanuję ich kulturę oraz różnorodność. Zdaję sobie sprawę z różnic osobowości wynikających z tradycji, czy kultury oraz szanuję pracę innych osób. Posiadam wiedzę z zakresu zarządzania czasem i zasobami. Jestem otwarta na nowoczesne pomysły i świadoma trudności zachodzących w relacjach międzyludzkich. Potrafię dobrze zarządzać finansami, uwzględniając dany budżet.

komentarze

napisz co sądzisz o artykule


wyślij komentarz

przeczytaj inne porady ślubne

wróć do porad ślubnych
offwedding targi

Kontakt z Off Wedding


facebookfacebook.com/offwedding
instagram@offwedding.targislubne
mailbe@offwedding.pl
phone+48 507 572 820