Zdjęcia grupowe na weselu

To nie muszą być tylko pozowane ustawki!

zacznijmy od tego czy warto?

Zdjęcia grupowe na weselu, kojarzone na przestrzeni lat jako te "pozowane" ustawki z gośćmi weselnymi, przeżywają obecnie swoisty renesans. Co więcej, grupówki weselne z pozycji zdjęć, które wypada zrobić "do ramki" dla rodziców czy babci, przeskoczyły do czołówki tych najważniejszych zdjęć w trakcie reportażu. Po latach, to one będą budzić największe emocje, dlatego warto omówić je z Waszym fotografem. Dlaczego warto je zaplanować? I jak zorganizować całe przedsięwzięcie by akcja pt. "a teraz robimy zdjęcia grupowe" nie okazała się niekontrolowaną klapą. Oto kilka naszych topowych porad, które z powodzeniem wykorzystacie na Waszej imprezie!

 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


Zdjęcia ślubne z gośćmi - najlepsze pomysły i porady

Fotografując śluby od wielu już lat,  nie wyobrażamy sobie dziś pełnego reportażu bez chociaż kilku pamiątkowych zdjęć z najbliższą rodziną czy przyjaciółmi. To jedyna okazja, kiedy spotykacie się w takim gronie! To na tych zdjęciach często pojawiają się osoby starsze, babcie i dziadkowie, którzy nie są tak mocno aktywni podczas zabawy weselnej, jak pozostali goście. Ba! W albumie musi się też pojawić jedna zbiorowa fotografia z wszystkimi gośćmi, którzy przybyli, by towarzyszyć Wam w tym szczególnym dniu. Nie sposób wyobrazić sobie rzetelnego reportażu ślubnego bez takiego ujęcia. Przede wszystkim wybija się tu czynnik dokumentujący rzeczywistość. Znamy takie ujęcia od pokoleń prawda? Ale czy jedno zdjęcie wyczerpuje temat?
Z perspektywy fotografa ślubnego możemy powiedzieć, że jedna zbiorowa "grupówka" z nowożeńcami pod kościołem czy przed salą weselną to straszna nuda! Dodatkowo z naszych wieloletnich obserwacji wynika, że to właśnie te zdjęcia, które najłatwiej przegapić w trakcie pełnego wrażeń, wyjątkowego dnia.
Pary Młode po fakcie żałują, że nie udało się zebrać gości w odpowiednim momencie. Albo brakuje im pomysłu jak to zorganizować kiedy np. nie dopisuje pogoda, gdzie wtedy ustawić zdjęcia grupowe? Jak zorganizować to efektywnie i sprawnie?
Poniżej znajdziecie najlepszy porady jak zrobić najfajniejsze zdjęcia z gośćmi !

 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


Jak zorganizować zdjęcia grupowe na weselu - poradnik

Ślub i wesele to jedyne takie wydarzenie, które stanowi okazję, by obie rodziny były niemal w całości w jednym czasie i miejscu. Nie dziwi zatem, że wykonanie zdjęcia grupowego stanowi mocny punkt programu. Zbiorowa fotografia ślubna jest wyjątkowo cenną pamiątką!
Bywa, że właśnie to zdjęcie jest najczęściej drukowane i młodzi obdarowują nim gości w geście podziękowania za przybycie na ślub. Albo stanowi "ołtarzyk" ze zdjęć ślubnych na komodzie u babci ?
Najgorsza decyzja jaką możecie podjąć to pamiątkowe zdjęcie na tle telewizora w salonie!
Jak widzicie sytuacja jest poważna! Ale trzeba wiedzieć, że oprócz takiego tradycyjnego zdjęcia na schodach przed kościołem czy w plenerze obok sali weselnej, istnieje jeszcze kilka sprawdzonych pomysłów na wspólną fotografię z wesela. 
Zanim jednak przejdziemy do  konkretnych przykładów, to jeszcze jedna istotna sprawa, czyli ustawienie się do zdjęcia grupowego. Pozowane ujęcia większej liczby osób sprawiają nie lada trudność jeśli chcemy uchwycić w kadrze wszystkich uczestników uśmiechniętych, a co ważniejsze, by nikt nikogo nie zasłaniał. Do tego kompozycja kadru. Wiadomo, że im ciekawsze zdjęcie, tym fajniejsza pamiątka! Warto zdać się na doświadczenie fotografa albo zaplanować takie ujęcie z odpowiednim wyprzedzeniem.

 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


Jakie są najczęściej wykonywane zdjęcia grupowe na weselu ?

• zdjęcia z druhnami i drużbami podczas przygotowań, po ceremonii czy w trakcie wesela
• zdjęcia z rodzicami i z najbliższą rodziną, rodzeństwem i dziadkami
• zdjęcia z całą rodziną i zaproszonymi gośćmi po ceremonii w kościele, pod urzędem lub w trakcie wesela
• mini sesja grupowa czyli portrety z gośćmi w trakcie wesela

 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


W jakim miejscu i kiedy są najczęściej wykonywane zdjęcia grupowe ?

• z najbliższą rodziną można się sfotografować w domu w trakcie przygotowań lub po błogosławieństwie
• w ogrodzie - to również dobra propozycja na zdjęcia rodzinne jeszcze zanim ruszycie na ceremonię, otwarta przestrzeń sprzyja takim ujęciom
• jeśli macie kilka druhen i drużbów zróbcie wspólne zdjęcia podczas przygotowań w hotelu albo pomyślcie o mini sesji już na weselu, np. w trakcie przerw na parkiecie
• zdjęcie zaraz po wyjściu z kościoła, ale przed składaniem życzeń - to dobry moment jeśli nie chcecie tracić czasu na ponowne zebranie wszystkich gości - frekwencja będzie wtedy stuprocentowa! Warto wykorzystać schody przed kościołem i ustawić gości tak, by każda twarz była widoczna. Aby usprawnić organizację, można poprosić księdza lub urzędnika, by ogłosił na koniec ceremonii co goście mają zrobić po wyjściu z budynku.
zdjęcie grupowe warto wykonać na początku wesela albo przed pierwszym tańcem, zanim wszyscy wyjdą na parkiet- ta zasada jest niemal uniwersalna, bez względu na liczbę gości i miejsce imprezy. Najczęściej w obrębie sali znajduje się atrakcyjna przestrzeń, ogród czy piękny widok - wykorzystajcie to! Warto poprosić o pomoc dj, zespół, konsultantkę ślubną czy po prostu świadków, by pomogli sprawnie zebrać wszystkich gości.
• zdjęcia na specjalnie przygotowanej ściance / dekoracji - dzięki temu nie tracicie czasu na szukanie odpowiedniego miejsca do sesji, całość przebiega bardzo sprawnie, a wasi goście mogą wrócić do zabawy 
• zdjęcie z góry - jeśli w obiekcie weselnym jest balkon, poproście menagera sali, by udostępnił fotografowi możliwość wykonania takiego ujęcia, można też wykorzystać krzesło albo posłużyć się dronem. Ciekawym pomysłem jest wtedy poproszenie ludzi, by ustawili się w kształcie serca
fotobudka lub fotolustro, to świetny pomysł gdzie goście sami spontanicznie dobierają się w mniejszych grupach do wspólnej fotografii, zainwestuj w instax - weselnicy będą wklejać pamiątkowe fotki do księgi gości !
• zdjęcia nocne z gośćmi z zimnymi ogniami
• zdjęcia z flarami - kolorowy dym sprawi, że efekt końcowy będzie spektakularny

 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


W plenerze czy we wnętrzu? Gdzie najlepiej zrobić zdjęcia grupowe?

Przyroda, naturalne światło i piękne, żywe kolory to przepis na najpiękniejsze zdjęcia ślubne. Kojarzycie z pewnością niejedno instagramowe zdjęcie panny młodej z druhenkami czy pana młodego w towarzystwie drużbów? Tego typu zdjęcia zwykle są na zewnątrz. Na zdjęcia w zamkniętym pomieszczeniu zdecydujcie się w przypadku niepogody. Dodatkowe oświetlenie będzie niezbędne, jeśli grupówki chcecie wykonać na sali weselnej. Powiemy więcej, brak światła dziennego też nie powinien stanowić przeszkody dla kreatywnego i doświadczonego fotografa. Nocne zdjęcia w blasku zimnych ogni to istna magia.

 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


A jakich zdjęć z gośćmi lepiej unikać?

Zdjęcia przy stolikach - czyli tzw pozowanie przy kotlecie. Takich zdjęć album ślubny nie przełknie. Lepiej zamiast tego wykorzystać inne pomysły na zdjęcia. Wartość estetyczna ujęć przy talerzach z resztkami jedzenia i zużytymi serwetkami pozostawia wiele do życzenia. Wykorzystajcie inne miejsce sali weselnej, chociażby elementy dekoracji, świetlny napis love, albo fotele w holu, możliwości jest więcej niż się wydaje. Zdjęcia przy stolikach znacznie lepiej prezentują się w sytuacji reporterskiej, uchwycone z ukrycia.
Szalone i z nutką humoru czy poważne i dostojne ?
Decyzja zawsze należy do Was, jednak to goście uczestniczący w sesji zdjęciowej najczęściej definiują jej klimat. Pamiętajmy, że uśmiechy na twarzy są zawsze mile widziane. Lubicie szalone zdjęcia z "jajem" i chcecie się powygłupiać z paczką znajomych? Śmieszne miny, podnoszenie młodej pary, zdjęcia pełne szaleństwa i zabawy to świetny pomysł. 
Jak sami widzicie, warto uwzględnić w ślubno - weselnym grafiku miejsce nie tylko na Wasze romantyczne ujęcia z sesji, ważne momenty warte uwiecznienia to sedno dobrego reportażu! A najpiękniejsze zdjęcia ze ślubu to Wy i Wasi ludzie. I wspólne chwile zatrzymane na zawsze. Nawet jeśli będziecie pochłonięci zabawą postarajcie się znaleźć chwilę na kilka ujęć z najbliższymi.
Gwarantujemy, wartość zdjęć grupowych będzie rosła z roku na rok, a po latach będą wspaniałą pamiątką dnia ślubu!

 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani


 - Zdjęcia grupowe na weselu fot. Pokadrowani Pokadrowani

Michał Jasiocha i Iwona Sirow

Pokadrowani

Nie będziemy pisać o pasji i miłości do fotografowania - to przecież tak oczywiste! Ale jest coś znacznie ważniejszego, to impuls, który napędza do działania. Ważne są dla nas relacje, i poznawanie Waszych historii. Lubimy pracować w nowych miejscach i nie podążać utartymi schematami. Tu Michal i Iwona - Wasz kreatywny duet do zadań specjalnych!

komentarze

no i to som grupówki a nie jakieś stanie przy ścianieMarcin

Świetne zdjęcia, gratulacje dla tych fajnych par :)M

napisz co sądzisz o artykule


wyślij komentarz

przeczytaj inne porady ślubne

wróć do porad ślubnych
offwedding targi

Kontakt z Off Wedding


facebookfacebook.com/offwedding
instagram@offwedding.targislubne
mailbe@offwedding.pl
phone+48 507 572 820